Gündem

 

İslami  sol?...

Bir süredir birçok yayın organında bu konu tartışılıyor. Ancak İslamiyet bir dindir; İslamcılık ve Sosyalizm ise birer siyasi ideolojidirler. O nedenle, “İslami sol” diye bir kavram tamamen uydurmadır ve bu başlığı kullanan siyasi parti(ler) de sentez oluşturup ilgi toplayıp birkaç kesimden birden oy toplamanın peşindedirler. Özleri İslamcılık olan bu parti(ler) çok tanıdık olan söylemlerine “hak”, “eşitlik” vb. kelimeler ekleyerek aslında bir zamanlar sloganları olan “Adil Düzen” in peşindedirler ve hiçbir inandırıcılıkları yoktur.

 

Kadın partisi?...

Kadınlar dünyanın her yerinde şiddete, cinsel tacize, tecavüze ve onur kırıcı bir takım sözlere ve davranışlara maruz kalıyorlar. Bunlarla mücadele ise hala devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi, insanların medenileşmesi (!), akıl ve mantığın daha çok öne çıkması (!), maalesef, bu olayların önüne geçmeye yetmiyor ve dahası her geçen gün kadına karşı şiddetin arttığı gözlemleniyor.  Her sene 8 Mart’ta kadınlar hatırlanıyor ve, bence hiçbir anlam ifade etmeyen ve hatta çok da saçma bulduğum,  sokaklarda ellerine birer karanfil ya da gül tutuşturuluyor. Sanki bununla kadına yönelik şiddetin, dışlamanın, tecavüzün, tacizin sonu gelecekmiş; kadınlar daha çok sosyal ve siyasi platformlarda yer alacakmış gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılıyor ve pek tabii ki yine kandırılıyorlar.

Yaklaşık 1 senedir Kadın Partisi Girişimi çalışmalarını sürdürüyor. Girişimin kurucu başkanı Benal Yazgan sivil toplum kuruluşlarının başlattığı kadın hareketini bir adım daha ileri götürüp kadını politikaya taşımak istediklerini söyledi. Sivil toplum örgütleri uzun yıllardan beri çeşitli aktiviteler, söyleşiler ve temaslarla sorunlara çözüm aramaya çalışıyorlar ve çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Ancak Kadın Partisi Girişimi adı altında bir siyasi partinin varlığını anlayamıyorum. Çünkü böyle bir girişimle kadın eli ile “cinsiyet ayrımcılığı” yapılmış oluyor ki bu da kadın hareketinin karşı olduğu bir eylemdir. Kadınların isteği sosyal ve siyasi platformlarda eşit haklara sahip olmaktır. Bu nedenle, bu girişim beni rahatsız ediyor.

 

 

İslami sol ve kadın…

İslami kesimin kadına bakış açısı açıktır: Kadın, evinde oturur, çocuklara bakar, ev işleriyle ilgilenir, kocasını hoşnut eder, kocasının dediği her şeyin doğruluğunu kabul eder ve ona biat eder.  Şimdilerde çokça konuşulan “İslami sol” kavramında da kadın için biçilen görev, tavır, davranış vs. aynıdır. Çünkü özleri İslamcılık olan ve bu kavramın çatısı altında toplanmış olan partililer de aynı zihniyeti taşımaya devam etmektedirler ve zaten aralarında hiç kadın yoktur ve olması da beklenemez.  Bu nedenledir ki, parti programında kadınlara yönelik herhangi bir çözüm önerisi olmayan (onları daha çok sosyal hayatın içine nasıl çekecekler, nasıl siyasi hareketlerin içerisinde olmalarını sağlayacaklar, hangi yöntemlerle onların da iş yaşamına katılımını sağlayacaklar, kadına yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü nasıl bir yöntemle önleyecekler ya da bu olumsuzluklara karşı nasıl bir planları var) hiçbir partiyi ikna edici bulmuyorum. Ve ülkemizdeki İslami sol parti(ler)i (!) de bu gözle görüyorum.

 

Dipnot :  Nükleer Santrale hayır diyorum! Türkiye’nin geleceği için siz de hayır diyin!

 

İlk yayınlanma yeri :www.iparhaber.com.tr

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !