Gelecek 40 Yıl

Alvin Toffler, sayısal devrimi, iletişim devrimini, şirket devrimini ve teknolojik tekilliği tartışan çalışmalarıyla bilinen ABD'li yazar ve gelecekçidir. Önceleri i teknoloji ve etkileri üzerine çalışmış, sonra toplumdaki değişimleri ve tepkileri incelemeye başlamış. 1970'de yazdığı "Gelecek Şoku" kitabıyla, gelecek bilimi olarak da adlandırılan "fütürolojinin" öncülerinden sayılmış. “Gelecek Şoku”nda yazdıklarıyla, bilim ve teknolojinin çok hızlı gelişeceğini, bu nedenle insanların çoğunun bilgi bombardımanını sindirmekte güçlük çekeceğini ve gerçek yaşamla bağlarını koparmaya çalışacaklarını önceden kestirmişti.  Ayrıca kitabında bilgi iletiminde hızın artacağı, eşcinsel evliliklerin gündeme geleceği ve çevre felaketlerinin çoğalacağı gibi başka öngörüleri de doğru çıkmıştı. Toffler'ın birçok dile çevrilen kitabı, şimdiye kadar 6 milyondan fazla sattı.

Diyeceksiniz, nereden çıktı şimdi Toffler’ı tanıtmak. Şuradan çıktı :

Toffler, kitabının yayınlanmasının 40. yıldönümü nedeniyle bir ekiple birlikte "Gelecek 40 Yıl için 40 Tahmin" adlı bir rapor yayınladı. Raporda ilginç tahminler bulunuyor. Gelin, bazılarını beraber okuyalım.

·         Güney Afrika önemli bir ekonomik gelişme kaydederken, Orta Doğu'ya dini ve etnik hareketlerden kaynaklanan karışıklıklar hakim olacak.

·         Giderek daha fazla insan, büyük üretici ve dağıtıcılara daha az bağımlı olmak için kendi sebzelerini yetiştirecek ve kendi gıdalarını üretecek.

·         Yüksek hızlı internet standart olacak ve bu sayede yaygınlaşacak videokonferans sayesinde çalışmak için artık büroya gitmeye hiç gerek kalmayacak ve insanlar dünyanın neresinde olursa olsunlar işlerini yapabilecekler.

·         Kuzey Kore ve İran gibi sadece bir avuç ülke "haydut devletler" olarak değerlendirilmeye devam edilecek. Dünyanın en büyük ekonomik gücü haline gelecek olan Çin, faiz oranlarını etkilemek için Brezilya ve Hindistan ile enerji ihtiyacını karşılamak için de Venezuela ve bazı Afrika ülkeleriyle işbirliği yapacak.

·         ABD de, yenilenebilir enerji sistemleri, melez motorlu otomobil, radar ve silah üretebilmek için gerekli olan yeni değerli metaller nedeniyle Çin'e bağımlı olacak.

·         Alternatif enerji biçimlerinin gelişmesi dolayısıyla Suudi Arabistan, İran, Irak ve Körfez ülkeleri ile Rusya ve Venezuela "fosil yakıtlar sonrası dünyanın kaybedenleri" olacaklar.

·         Hristiyanlığın güney yarıküre ülkelerinde yayılacağı, daha fazla sayıda Müslümanın Batı ülkelerine göç edeceği tahmin ediliyor.

·         İklim değişikliği çatışmalara yol açacak, buzulların erimesi yeni petrol ve mineral zenginliklerinin keşfedilmesini sağlayacak.

·         Suların yükselmesi, deniz kıyıları boyunca yaşayan halkın kitleler halinde başka yerlere göçüne yol açacak.

·         Nüfusun giderek yaşlanması nedeniyle ihtiyarların bakım giderlerinin dörde katlanacağı ve Amerikan yaşam sigortası sistemlerinin bugünkü şekliyle devam edemeyeceği öngörüsünde bulunan Toffler, yeni sigorta sisteminin ne olacağının bilinmediğini, ancak toplumun ihtiyaçlarına uygun bir biçimde olacağını belirtiyor.

·         Kadınlar, politik arenada şimdiye kadar görülmemiş bir oranda önemli görevlere gelecekler.

·         Bilgi iletimindeki hızın artışı dolayısıyla, dünyanın, gigabyte üzerinde bir veri depolama birimi ve bilişim kuvveti olan "petabyte kainatına" gireceği öngörüsünde de bulunuluyor.

(Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz: http://www.toffler.com/newsroom.html)

 

Şimdi hep birlikte gelecek 40 yılı hem dünya hem de Türkiye için ayrı ayrı düşünmeye başlayalım. Gerçi biz bu ülkede 24 saat sonrasını bile tahmin edemiyoruz ama neyse…

Bir yandan “türban”, “terör”,  “HSYK”, “yoksulluk”,  “işsizlik”, “sınavlardaki kopyalar ve bunların çeteleri”, “sağlık sektöründeki sorunlar”, “eğitimdeki sorunlar”, diğer yandan “Türkiye’yi İslam ‘ın ılımlı ülkesi olarak tanımlayan Avrupa”, “ekonomik çöküşün ekonomik yükselişmiş gibi gösterilerek aldatılmamız”, “değişen günlük konuşma Türkçesi”, “dinden başka bir konuşmanın gerçekleşmediği açık otumlar, haberler, günlük konuşmalar”, “sanat galerilerine, eserlerine saldırılar”, “yasaklanan onlarca internet sitesi”, “tahribine göz yumulan tarihi eserler, doğal güzellikler”, “tarımda, hayvancılıkta dışa bağımlılığı güzel göstermeye çalışma”, “giderek artan muhafazakarlık”…

Türkiye’nin 40 yıl sonrasını bu sorunlara bakarak olumlu tahminlerde bulunabilecek bir bilim insanı var mıdır acaba? Eğer varsa, gerçekten fikirlerini duymayı çok isterim.

 

-----------------------

İlk Yayınlanma yeri : www.iparhaber.com.tr 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !